Nie daj sie wypalic
Prezentacja na temat dopalaczy
Zagrożenia
Używanie dopalaczy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. W ostatnim czasie w Polsce i innych krajach UE dramatycznie wzrosła liczba zatruć i zgonów związanych z ich używaniem.

Nowe narkotyki nie są bezpieczne, choć niektórzy sprzedający i użytkownicy tak twierdzą, gdyż nawet jednokrotne użycie może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, a nawet śmierci.

Dopalacze choć sprzedawane jako ten sam produkt lub substancja, przy każdym kolejnym zakupie mogą mieć inny skład, dlatego nigdy nie wiesz co zażywasz. Dopalacze na każdego mogą zadziałać inaczej. Nigdy też nie wie wiadomo jak zareaguje dany organizm.

Nowe narkotyki charakteryzują się wysoką toksycznością, nawet w mikroskopijnych dawkach, dlatego też ich użycie łatwo może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego.

Dopalacze mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości. Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe.

Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza.

Dopalacze są śmiertelnie groźne. Nie ma dobrych i złych dopalaczy. Wszystkie niszczą ludzi i dają zysk producentom-przestępcom. Dopalacze bardzo silnie uzależniają, zmieniają psychikę, mogą doprowadzić do chorób psychicznych, agresji a także samobójstw. Jeśli ich skład był na tyle łagodny, że nie przyniósł natychmiast ciężkich uszkodzeń, będą one powoli narastały w organizmie – także po ich odstawieniu, gdyż działają jak bomba z opóźnionym zapłonem.

Nigdy nie ma pewności zażycie dopalacza nie skończy się śmiercią. Osobie, która zażyła dopalaczy może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej, nawet jeśli trafi do lekarza można jej nie uratować, ponieważ uszkodzenia wewnętrzne lub ośrodkowego układu nerwowego spowodowane użyciem dopalacza są tak poważne, że nie można już nic zrobić, aby jej pomóc.

Telefony alarmowe
Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
800 060 800
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 111
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
800 100 10
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 12 12 12
© All Rights Reserved Zstmielec.pl 2016 Projekt: Damian Kusek