Nie daj sie wypalic
Prezentacja na temat dopalaczy
Nowe narkotki
„Dopalacze” to nic innego, jak nowe narkotyki, produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób, jak narkotyki.

W ich składzie nie znajdują się jednak żadne tego typu substancje, które znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, lecz inne, które są również groźne dla zdrowia i życia.

Niektórym osobom jednak wydaje się, że jeśli produkt złożony jest ze środków zalegalizowanych, to znaczy, że jest bezpieczny.

Skład dopalaczy został wymyślony specjalnie tak, by ominąć narkotykowe zakazy, przy jednocześnie równie silnym działaniu psychoaktywnym na organizm ludzki.

„Dopalacze” są próbą obejścia prawa zabraniającego sprzedaży narkotyków. Cechą charakterystyczną „dopalaczy” jest to, że substancje w nich zawarte nie znajdują się w wykazach substancji kontrolowanych prawem.

W dopalaczach znajdują się różnego rodzaju związki chemiczne m.in. takie substancje jak: pestycydy, ołów, rtęć, muchomor czerwony.

Substancje te są zarówno syntetyczne (produkowane przez człowieka), jak i pozyskiwane z roślin mieszanki trucizn.

„Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany.

W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy grupy:
 • 1) o działaniu pobudzającym
 • 2) o działaniu halucynogennym
 • 3) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany.

  Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy - na czyli na mózg, dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.

  Nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w dopalaczach i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna.

  Często bywa tak, że dopalacz o tej samej nazwie może mieć inne działanie, a nawet skończyć się śmiercią, ponieważ skład i jego proporcje nie są stałe.

  Zażycie jakichkolwiek nowych narkotyków wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym. Ich skład jest zmienny, substancje w nich zawarte są toksyczne nawet w mikroskopijnych dawkach, dlatego łatwo doprowadzić do ich przedawkowania, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

  Do tego producenci umieszczają na opakowaniach klauzulę produkt kolekcjonerski, nie nadaje się do spożycia, a zatem zażywany jest na własną odpowiedzialność i zabezpiecza producentów przed konsekwencjami spowodowanymi jego spożyciem.

 • Telefony alarmowe
  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
  800 060 800
  Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  116 111
  Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
  800 100 10
  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  800 12 12 12
  © All Rights Reserved Zstmielec.pl 2016 Projekt: Damian Kusek